V říjnu si přišlo do bank sjednat hypoteční úvěr 9484 lidí, což je o 484 lidí méně než v září. Mírný pokles zaznamenaly i objemy. Lidé uzavřeli v desátém měsíci letošního roku hypoteční úvěry za celkem 18,785 miliardy korun, tedy o 822 milionů méně než před měsícem.
Pokles úrokových sazeb nezastavilo ani doporučení České národní banky, aby banky neposkytovaly stoprocentní hypotéky. Centrální banka doporučuje raději poskytovat hypotéky do 95 procent takzvaného LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Snaží se tak ochránit banky, aby nedoplatily na klienty, kteří se dostanou do potíží se splácením hypotečního úvěru. Další zpřísnění přijde příští rok.
"Nepatrný říjnový pokles průměrných úrokových sazeb lze vysledovat u většiny bank zapojených v Hypoindexu. Důvodem může být jak pokles váhy dražších úvěrů v portfoliu sjednaných hypoték po zavedení nových doporučení ČNB na výši úvěru k hodnotě nemovitosti, tak snaha nabídnout klientům před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru delší fixace podpořené slevami," komentoval vývoj hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
"Pokles úrokových sazeb spěje do finále. Ještě v listopadu můžeme čekat mírný pokles, ale s doporučením ČNB neposkytovat hypotéky v pásmu 90 až 100 procent LTV přijde logické zdražení," doplnil ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Pokud budou chtít banky hypotéky v tomto pásmu omezit, budou je muset zdražit, což se projeví na průměrných sazbách. Poptávka domácností zůstává rekordně silná, reálné příjmy rostou, a proto vidí vstup do závěru roku 2016 a začátku 2017 pro trh hypoték optimisticky.
Nedostatek kvalitních nemovitostí žene jejich ceny stále nahoru, upozornil ředitel společnosti IQ Reality Ondřej Mašín. Poptávka velmi výrazně převyšuje nabídku a prodat nemovitost v zajímavých lokalitách tak podle něj často nezabere ani dva dny. Předpokládá, že tento stav přetrvá minimálně do poloviny příštího roku.